Niektórzy z Was – przedsiębiorców – przeznaczają część domu lub mieszkania na prowadzenie działalności gospodarczej. W takiej sytuacji wypada odliczyć koszty proporcjonalnie do poniesionych wydatków związanych z danym lokalem na prąd, gaz czy czynsz. Nasze Biuro Rachunkowe radzi – jako że żadna ustawa ani przepisy nie podają sposobu na wyliczenie kosztów dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej w prywatnym mieszkaniu czy domu, jak można obliczyć kwotę poniesionych wydatków. Mieszkanie w działalności i sposoby na odliczenia – czytaj dalej.

Pierwszym sposobem jest wyliczenie wskaźnika, jednak nie zawsze uda się on zastosować lub będzie mało opłacalny. Są jednak sytuacje w których ten sposób może być korzystny. Każdorazowo zapraszamy do konsultacji z naszym Biurem Rachunkowym co pozwoli wybrać najlepszą drogę postępowania.

Najczęściej idalnym rozwiązaniem tej sytuacji okazuje się instalacja dodatkowego licznika w pomieszczeniach które przeznaczone są na cele firmowe. Należy wtedy wydatki ujmować według wskazań licznika.

Kolejnym sposobem na rozliczenie w wyższym lub niższym procencie kosztów takich jak prąd internet czy telefon, jest sporządzenie notatki, która w dokumentach firmowych logicznie uzasadniając przyjęty sposób rozliczania wybranych wydatków uchroni nas przed podważeniem tej metody przez Urząd Skarbowy.

Biuro Rachunkowe – Płock – Justyna Lesiuk, doradza Firmom z Płocka i okolic od 2011r. W tym czasie pozyskaliśmy wielu zadowolonych klientów.